rokoko

(cca1730-1790)

Rokokové šaty byly vrcholně stylizovanou záležitostí. Hnala do krajnosti veškeré oděvní součástí. Sukně nabyla maximální velikosti díky podpůrným konstrukcím, trup byl sešněrován do plně vykosticovaného korzetu, šaty byly šity ze vzorovaného materiálu bohatě zdobeného výšivkou, krajkou, kanýry. Do módy přišly nejen vytkávané vzory, ale objevily se levnější malované a tištěné materiály.

Ke konci 18. století se zkrátila délka sukně, které přibyla na objemu především v zadní části – tak vznikla robe á la polonaise. Hluboký výstřih byl přes den vyplněn bílým šátkem.

Také rokokový účes je něco, co v předchozí módě nemělo obdoby. Do vysoko vyčesaných účesů byly zakomponovány různé dekorativní ozdoby v podobě umělých květin, ovoce, či modelu lodě.

Mužský oděv nezůstal o mnoho pozadu. Nabíraná suknice justaucorpsu ubyla na objemu a vznikl rokokový frak, který úbytek materiálu nahradil přibývajícím množstvím výšivky a ozdob.

Móda této doby byla již značně globalizovaná díky módním časopisům, které se tiskly ve Francii a distribuovaly se do celého světa.


Ostatní ukázky prací

 1. gotika
 2. renesance
 3. baroko
 4. rokoko
 5. empír
 6. biedermayer
 7. krinolíny
 8. turnýry
 9. secese
 10. 1. republika
 11. ostatní

Ateliér MOMIN

MÓDA MINULOSTI