renesance

(cca polovina 15. a 16. století)

Renesanční móda nebyla jednotná v celé Evropě, ale nesla charakteristické rysy jednotlivých oblastí – Itálie, Španělsko, Holandsko, Německo, Francie, Anglie a sever Evropy. Tam všude měla renesanční móda svoje specifické prvky, které měly svůj vlastní vývoj během renesančního období. Také stále ještě platí, že jednotlivé společenské vrstvy nosí oděv charakteristický  pro jejich stav.

Protože období renesance je dlouhé (pokrývá zhruba 15. a 16. století), musíme vzít v úvahu proměnu oděvu během tohoto časového úseku a nebrat renesanční módu jako neměnnou záležitost. To je klíčové při tvorbě historického renesančního kostýmu. Musíme si dopředu stanovit z jaké doby má kostým být a kterou evropskou oblast bude představovat. Tím předejdeme tomu, že bude vytvořen kostým, který míchá nesprávné prvky dohromady, a tedy není autentický.

Renesance  přichází se samostatným kusem spodního prádla - korzetem, kterým je  do té doby neznámý. Ve vrcholné renesanční módě se přidává ke korzetu ještě spodnička ve tvaru kuželu, která je vyztužená pevnými obručemi a podpírá sukni. Poprvé se v renesanci dělí ženské šaty na živůtek a sukni. Rukávy se rozšiřují a doplňují průstřihy, které odhalují spodní košili. Tyto rozparky se postupně přenesly na celý šat a zvláště potom se staly populární v módě německé a holandské. Rozparky se rozprostřely po celé ploše šatů, vrchního kabátu, kalhot, pláště, dokonce se objevily i na rukavicích a botách.

Ke konci renesance se Evropu rozšířil spolu se stoupající mocí Habsburského rodu vliv Španělské renesanční módy. Tento manýristický směr byl značně stylizovaný a opanoval Evropu takřka po 50 let a byl ukončen definitivně  příchodem barokní módy především v průběhu třicetileté války.


Ostatní ukázky prací

  1. gotika
  2. renesance
  3. baroko
  4. rokoko
  5. empír
  6. biedermayer
  7. krinolíny
  8. turnýry
  9. secese
  10. 1. republika
  11. ostatní

Ateliér MOMIN

MÓDA MINULOSTI