1. republika

Po první světové válce došlo k módní revoluci, která ovlivnila veškeré oděvní součásti a některé vypustila úplně. To se týkalo především korzetu, který nahradila podprsenka, spodnička dostala podobu jednoduchého hladkého kombiné a šaty se nerozdělovaly na živůtek a sukni, ale působily jednolitějším dojmem. Hladká rovná silueta dvacátých let dávala přednost splývavým materiálům. Také ornamenty zdobící šaty přešly k jednoduché geometrii. Výtvarný styl, který reprezentoval tyto změny se jmenoval art deco. V dámské módě se odrazila vlna ženské emancipace,která umožnila zkrácení vlasů, sukní, nošení kalhot, či sportovního oblečení.

Co se v módě ubralo na šatech, to se přidalo na výrazném líčení, jak očí, tak rtů. Velký vliv především měl nově vzniklý filmový průmysl, jehož hvězdy spolu s módními návrháři určovaly nové módní trendy.

Předválečné období třicátých let bylo zlatou dobou První republiky. Módu této doby jistě znáte všichni z černobílých filmů pro pamětníky.

Oproti módě 20.tých let se vrací původní linie kopírující přirozený tvar těla. Především živůtek u šatů se opět zkrátil, sahá k přirozenému pasu, a je střižen a sešit z více dílů tak, aby vynikl pas zdůrazněný páskem.

Zatímco ve dvacátých letech se nosily kloboučky takřka bez krempy naražené tak, aby zakrývaly i obočí, ve 30-tých letech se do módy dostává úplný opak. Malá hlavice klobouku, se širokou krempou se posazovala na špičku hlavy  Později se posunula do týla, aby dala vyniknout vlně vlasů nad čelem.


Ostatní ukázky prací

 1. gotika
 2. renesance
 3. baroko
 4. rokoko
 5. empír
 6. biedermayer
 7. krinolíny
 8. turnýry
 9. secese
 10. 1. republika
 11. ostatní

Ateliér MOMIN

MÓDA MINULOSTI